Narty we Włoszech

 

Narty we Włoszech to przede wszystkim wspaniałe aprés ski, cudowna atmosfera, duża ilość słonecznych dni w ciągu roku, atrakcyjne oferty „free ski” i przepiękne, jedyne w swoim rodzaju, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Dolomity. To wszystko, zebrane razem umożliwia chyba najlepszy narciarski wypoczynek w Europie.


Dolomity, niekwestionowana stolica nart we Włoszech. W Dolomitach znajduje się 12 dużych regionów narciarskich, które na szczęście dla narciarzy i snowboardzistów złączone są pod egidą Dolomiti Superski. Zakup karnetu Dolomiti Superki umożliwia korzystanie ze wszystkich regionów, ale zjechanie choćby połową tras, w trakcie jednego wyjazdu jest awykonalne, bowiem łącznie mamy do dyspozycji 1200 km tras zjazdowych.

-Cortina d’Ampezzo - miejsce zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1956r, corocznych zawodów Pucharu Świata w narciarstwie zjazdowym. Niezależnie od standardu zakwaterowania, ceny mogą być dosyć wysokie, jako że Cortina stała się ulubienicą bogatszych gości, co owocuje również w możliwości zakupów w sklepach wielu znanych marek.
-Plan de Corones  - Kronplatz - jeden z najnowocześniejszych regionów narciarskich Włoch. Umieszczony na stokach góry Kronplatz, lub Plan de Corones. Dodatkową atrakcją regionu jest znajdujące sie na szczycie góry, nowootwarte muzeum legendarnego alpinisty, Reinholda Messnera.
-Alta Badia -  to położony w samym centrum, największy z regionów Dolomiti Superski. Długie, szerokie trasy, z których większość jest niebieska, stwarzają idealne warunki dla rodzin z dziećmi oraz początkujacych narciarzy. Ci bardziej wymagający i szukający większych wyzwań spokojnie mogą udać się na pobliską Sella Rondę. Ta największa karuzela narciarska Europy z pewnością dostarczy wielu wrażeń każdemu narciarzowi.
-Val Gardena/Alpe di Siusi - ośrodek dla fanów wiejsklich klimatów, miejscowości takie jak Selva Gardena, czy Santa Cristina stanowią połączenie włoskiego folkloru i nowoczesnej narciarskiej infrastruktury, a sam ośrodek oferuje wiele kilometrów tras, w większości o średnim stopniu trudności.
-Val di Fassa/Carezza - generalnie, jest połączeniem 9 ośrodków, a cechą charkterystyczną Val di Fassa jest bardzo wygodne połączenie z wieloma sąsiadującymi regionami. Na jej trenie znajduje się wiele ciekawych miejsc, takich jak słynna trasa CATINACCIO, stok, który za miejsce trreningów obierał sobie olimpijczyk Alberto Tomba. Znaleźć tu można także wiele innych obiektów, takich jak hala Belvedere, w której utworzono tor dla border crossowców.
-Arabba/Marmolada  - jest regionem mniejszym, bo posiadającym jedynie 82 km tras zjazdowych, jednak z uwagi na połączenie Arraby z innymi ośrodkami naciarskimi oraz możliwość jazdy na słynnym lodowcu Marmolada (najwyższy szczyt Dolomitów), co roku przyciąga rzesze narciarzy i snowboardzistów. Dwunastokilometrowa trasa prowadząca z góry, pozwala szybko pokonać ponad kilometrową różnicę wzniesień. Trasa jest wymagajaca, jednak zjazd nią daje dużo satysfakcji. To zdecydowanie coś, co każdy amator nart powinien zrobić chociaż raz w życiu.
-Sextner Dolomiten - dynamicznie rozwijający się region narciarskich, w którym co rusz budowane są nowe wyciągi, łączące kolejne stacje narciarskie. W Dolinach znajduje się wiele urokliwych miasteczek, takich jak Innichen, w których można znaleźć zabytki pamiętające czasy średniowiecza.
-Val di Fiemme/Obereggen - pierwsze co nasuwa się na myśl kiedy mówi się o Val di Fiemme to miejscowość Predazzo ze słynną skocznią narciarską. Region ten poza tym oferuje również ponad 140 km tras narciarskich, w tym specjalną nartostradę dla najmłodszych i sporo kilometrów tras dla zaawansowanych.
-San Martino di Castrozza/Passo Rolle - jest to jedna z najstarszych miejscowości turystycznych w Dolomitach. Pełne barów, z bogatym życiem nocnym od lat przyciągają rzesze turystów. Region ten jest gwarancją dobrej zabawy na śniegu. Aż 95% tras znjazdowych ma możliwość sztucznego naśnieżenia.
-Valle Isarco - region zdecydowanie dla średniozaawansowanych narciarzy, w którym położono nacisk na rozwój nie tylko narciarstwa zjazdowego. Możemy tu znaleźć wysoko położone trasy biegowe (nawet na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m.), czy dziesięciokilometrowy tor saneczkowy.

-Alpe Lusia-San Pellegrino - jest miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi. Dogodne warunki i łagodne, atrakcyjne widokowo trasy są perfekcyjnie zbalansowane z tymi trudniejszymi. 
-Civetta - popularna "sowa" (civetta - z włoskiego, sowa) przydomek zyskała dzięki kształtowi górującego nad trasami szczytu, który przypomina właśnie tego ptaka z szeroko rospostartymi skrzydłami. W swojej ofercie ma 80 km tras zjazdowe i typowe dla Dolomitów aprés ski. Z Civetty można udać się na prawie stukilometrową narciarską trasę Giro di Grande Guerra, czyli szlak śladami pierwszej wojny światowej, toczonej w latach 1914-1918.

 

Krajobrazowo, dzięki zbliżonej budowie geologicznej, podobne są Dolomity Brenta, które są częścią Alp Retyckich. Okręg narciarski Skirama Dolomiti Adamello Brenta oferuje ok. 380 km tras zjazdowych. Zupełnie inne, alpejskie krajobrazy oferują regiony narciarskie Doliny Valtellina, z takimi słynnymi ośrodkami jak kuszace strefą wolnocłową Livigno, czy posiadajace wody termalne Bormio oraz położone w cieniu szczytów Mont Blanc, Cervino i Monte Rosa, ośrodki narciarskie Doliny Aosta. Dużą popularnością cieszą się także mniejsze ośrodki narciarskie oferujące ok. 30 km trans zjazdowych, takie jak Montecampione, czy też położone w Apeninach Monte Cimone.