Narty w Szwajcarii


Ze względu na nagromadzenie wysokich szczytów, których wysokość przekracza 3000 m nad poziomem morza, Szwajcaria oferuje wiele ośrodków, których firmowym znakiem sa wspaniałe warunki panujące tu przez cały sezon, który trwa od końca listopada do końca kwietnia. Szwajcarzy, równie dokładni, co ich zegarki robią wszystko co w ich mocy, aby zarówno stoki, jak i ośrodki narciarskie były najlepiej przygotowane i żeby nic nie zaburzało komfortu ich gości, co oczywiście odbija się na cenach, które w Szwajcarii są dosyć wysokie, zupełnie jak standard oferowany zapewniony na miejscu.


Do największych centrów narciarskich należy Crans Montana, obejmujący 140 km ośodek położony w kantonie Valais mający renomę świetnego miejsca dla osób nie mających doświadczenia na nartach, jak i tych średniozaawansowanych. Samo Valais jest jednym z najbardziej znanych turystycznie regionów Szwajcarii, to tu znajduje się obok Mont Blanc najbardziej znana i rozpoznawalna góra Alp - Matterhorn, u stóp której można poczuć puch pod nartami korzystając z uroków okręgu Zermatt, w którym można skorzystac z niebagatela ponad 350 km tras zjazdowych. Jest to istny raj dla fanów narciarskich wrażeń, jak i tych kochających góry.


Nie wyjeżdżając z Valais, można rozkoszować się ok 400 km tras narciarskich znajdujących się w okręgu Les 4 Vallées. Słynne 4 Doliny, oprócz warunkaów narciarskich, które zapewniają szwajcarskiemu ośrodkowi wysokie miejsca w europejskich rankingach, kuszą także bliskością Jeziora Genewskiego oddalonego od Les 4 Vallées o ok 70km.


Kolejnym dużym i popularnym centrum szwajcarskiego narciarstwa jest Jungfrau Ski Region, składający się z ośrodków Grindelwald i Wengen, oferujących łącznie ok 210km o różnym stopniu trudności. Argumentem przemawiającym za Jungfrau jest bliskość Berna (70km) i jego położenie u stóp szczytów takich jak słynny Eiger, czy Mönch.


To jednak nie koniec długiej listy wysokiej klasy ośrodków dostępnych dla amatorów nart w Szwajcarii, kolejnym przystankiem są dwa stawiane w opozycji niewiele oddalone od siebie miejsca: luksusowy, oferujący 350km tras i ponad 300 słonecznych dni w roku, będący celem rodzinnych wyjazdów St. Moritz i kompletnie inny, idealny dla fanów ekstremalnych wrażeń, pełen tras do jazdy w puchu, ramp czy trudnych tras obszar Arosa-Lenzerheide, przyciągający głównie młodych pasjonatów sportów zimowych.


Tuż przy granicy z Austrią leży region Samnaun, który sam w sobie ma dostęp do 200 km tras narciarskich dla narciarzy o różnych umiejętnościach, ale położony w bezpośrednim sąsiedztwie austriackiego regionu Ischgl daje możliwość korzystania z obu ośrodków. Kusi też możliwością zrobienia zakupów w sklepach wolnocłowych.


I na koniec najpopularniejszy region, który obejmuje ok 300 km stoków narciarskich. Pełne snowparków, tras freeride'owych, oferujące ponad 110 km tras biegowych Davos-Klosters jest uznawane za absolutną stolicę szwajcarskich sportów zimowych. Okręg ten ma w ofercie znacznie więcej niż narty. Umożliwia korzystanie z takich atrakcji jak tor bobslejowy, lodowiska czy wspinaczki po lodzie.