Prawidłowa ocena warunków pogodowych - bezpieczna jazda na nartach

Wiele czynników składa się na bezpieczeństwo podczas zabaw i sportów zimowych. Podstawą zawsze powinno być odpowiednie przygotowanie oraz dobór sprzętu do potrzeb i umiejętności każdego uczestnika.

Każdorazowo ważne jest wypoczęcie i sprawność fizyczna osób zainteresowanych jazdą na nartach. Kluczowa jest jednak również prawidłowa ocena warunków pogodowych, gdyż pozwala ona zdecydować, czy możemy bezpiecznie wyjść na stok, nie narażając siebie i innych na potencjalne niebezpieczeństwo.

 

Jakie są najlepsze warunki?

Określenie najlepszych warunków pogodowych nie jest specjalnie trudne. Idealną temperaturą dla narciarzy jest od –1 do -6°C. W połączeniu z bardzo lekkim wiatrem lub kompletnym jego brakiem oraz świeżym i lekkim śniegiem daje ona niemalże nieograniczone możliwości jazdy. Przy takich okolicznościach mamy do czynienia z warstwą puchu, nie dającą zbyt dużego oporu, co pozwala na osiągnięcie najwyższych prędkości. Jest to jednak niebezpieczne, gdyż zbyt duża pewność siebie podczas jazdy może doprowadzić do wypadków i uszkodzeń ciała.

 

Dostosowanie zachowania do pogody

W rzeczywistości idealne warunki pogodowe występują dość rzadko, szczególnie w Alpach, a zmieniająca się temperatura i kierunek oraz siła wiatru mogą stanowić przeszkodę w swobodnej jeździe. Bardzo ważne jest dostosowanie do nich swojego ubrania i zachowania. Kiedy podczas jazdy poczujemy się niekomfortowo i będzie nam się wydawać, że wieje jednak zbyt mocno, warto zmniejszyć prędkość lub całkowicie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Jeżeli silny wiatr nie ustanie, należy ostrożnie opuścić stok, a czasem nawet skończyć jeżdżenie w danym dniu.

 

Adekwatny ubiór i zachowanie energii

Wiatr posiada także dodatkową właściwość - jego obecność wychładza organizm znacznie bardziej niż sama niska temperatura. Przygotowując się do zimowych sportów warto zwrócić uwagę na prognozę pogody, uwzględniając jego prędkość, a także ewentualne opady śniegu. Pozwoli to na dobranie ubrań do rzeczywistych warunków, znacznie poprawiając bezpieczeństwo. W przypadku dłuższych okresów uprawiania sportów zimowych warto wyposażyć się także w niewielkie przekąski, dające energię do ogrzania się i wielokrotnych zjazdów na nartach.

0
Feed

Zostaw komentarz